طراحی سایت

شرایط و قوانین بازگرداندن و عودت کالا

خریداران و فروشندگان گرامی، قوانین حاکم برای فسخ معاملات انجام شده در «بازاریاب» به شرح زیر و مطابق قانون تجارت الکترونیک کشور است. لذا پیش از اقدام به خرید و فروش کالا، فرض بر این است که شما تمامی قوانین و شرایط استفاده از سایت را مطالعه کرده، دانسته و پذیرفته‌اید.

شرایط استفاده از امکان بازگرداندن کالا

«بازاریاب» یک مرکز خرید اینترنتی به بزرگی ایران است و هزاران فروشگاه و بنگاه اقتصادی کوچک و بزرگ از سراسر کشور در این مرکز خرید اینترنتی، در حال فعالیت هستند. «بازاریاب» از طریق سامانه‌های حمل کالای خود و یا روش حمل تعیین شده توسط فروشندگان کالا، که پیش از خرید چگونگی آن را به اطلاع خریدار می‌رسانند، کالای مورد نظر مشتری را از فروشنده به صورت مستقیم و بدون واسطه به خریدار ارسال می‌کند. لذا «بازاریاب» هیچ کالایی را دریافت، انبار و ارسال مجدد نمی‌کند و کالای خریداری شده مستقیم از طرف فروشنده به خریدار ارسال می‌شود. لذا تمامی فروشگاه‌های فعال در «بازاریاب»، متعهد به ارسال سلامت و به موقع کالا هستند. با این وجود ممکن است خریداران کالا پس از خرید، با مسائلی روبرو شوند، که در چنین مواردی «بازاریاب» خدماتی را در حیطه اختیارات نظارتی خود انجام می‌دهد تا رضایت خاطر خریداران را جلب نماید. از آنجایی که بیش از ۳۰۰۰ گروه کالایی مختلف با صدها هزار محصول از طریق فروشگاه‌های فعال در مرکز خرید اینترنتی «بازاریاب» برای فروش آنلاین عرضه شده که شرایط حمل و عودت متفاوتی دارند توجه به نحوه دریافت، قبول، استفاده و بازگرداندن هر کالا ضروری است.

توجه فرمایید: در صورتی که جعبه‌ی کالا هنگام تحویل توسط مامور شرکت حمل و نقل آسیب دیده است و به شدت زخمی یا تورفتگی یا پاره شده باشد، به طوری که احتمال آسیب دیدگی محصول درون جعبه وجود داشته باشد، اکیداً از تحویل گرفتن بسته از مامور شرکت حمل و نقل خودداری نموده و بلافاصله به واحد خدمات پس از فروش «بازاریاب» تلفنی اطلاع دهید. از آنجایی که تمام «محصولات اوریجینال» که دارای گارانتی شرکتی، اصالت کالا و سلامت فیزیکی هستند، مشمول ۷ روز مهلت تست و بازگرداندن کالا نمی‌شوند و در صورت هر گونه مشکل احتمالی در محصول، باید از طریق شرکت گارانتی کننده کالا پیگیری شود. هدایای ارسالی همراه با محصول نیز شامل قانون عودت کالا نمی‌شوند. همچنین مطابق قوانین تجارت الکترونیک کشور، محصولاتی همچون برخی از محصولات بهداشتی و سایر مواردی که در قانون به آن اشاره شده است، غیر قابل عودت هستند. سایر محصولاتی که اوریجینال نیستند و یا فاقد هر گونه گارانتی و ضمانت باشند و برای تایید، نیاز به مهلت تست دارند، دارای ۷ روز فرصت برای بازگرداندن کالا به فروشنده‌ی آن کالا هستند و خریدار می‌تواند با رعایت قوانین زیر عودت دهد.

نکات مهم پیش از باز کردن جعبه کالا

 • باز کردن بسته‌بندی و نصب محصولاتی که باید توسط کارشناس نصب شرکت گارانتی‌کننده‌ی آن کالا انجام شوند، مانند یخچال، فریزر، پیانو، کولر، تلویزیون، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، آب‌سردکن، مایکروویو و سایر محصولات مشابه، تنها باید توسط نمایندگی مجاز انجام شود. در نتیجه باید هنگامدریافت کالا، با نماینده مجاز شرکت گارانتی‌کننده تماس بگیرید تا برای نصب کالا با شما هماهنگی لازم انجام شود. در برخی موارد کالا توسط خود شرکت یا نمایندگی مجاز آن حمل و د محل نصب می‌شود. در صورتی که شما بدون هماهنگی نمایندگی مجاز، اقدام به نصب کالا نمایید، کالا از گارانتی خارج شده و امکان استفاده از گارانتی یا خدمات پس از فروش آن محصول از بین خواهد رفت.
 • در صورتی که از کد تخفیف هنگام تکمیل سفارش در سبد خرید استفاده کنید دیگر امکان حذف یا تغییر کالا یا تعداد آن وجود ندارد، در صورتی که انجام شود کد تخفیف باطل شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
 • در صورتی که به جای خرید خودرو، حواله خرید خودرو را از طریق «بازاریاب» خریداری نمایید، خرید خودرو با استفاده از حواله شامل هیچ یک از شرایط بازگرداندن کالا نمی‌شود.

شرایط استفاده از فرصت ۷ روزه برای بازگرداندن کالا

 • اگر کالای خریداری شده، ایراد یا اشکال فنی داشته باشد. باید حداکثر طی مدت ۷ روز از تاریخ دریافت کالا به «بازاریاب» گزارش داده شود.
 • جعبه اصلی کالا باید سالم بوده و طی فرصتی که برای تست دارید دور ریخته نشود. کالا باید با جعبه اصلی ارسال شده عودت داده شود و بدون جعبه اصلی یا با سایر جعبه‌ها پس گرفته نمی‌شود.
 • در صورتی که جعبه اصلی پاره یا مخدوش شده باشد، یا روی آن توضیحات و متن نوشته شده باشد، امکان استفاده از شرایط بازگرداندن کالا از بین خواهد رفت و کالا پس گرفته نمی‌شود.
 • در صورتی که کالا دارای اشکال فنی و ظاهری همچون شکستگی، خط و خش، حمل و نقل و جابجایی، نصب و راه اندازی، کاربرد غیرمعمول، تنظیمات اشتباه، نگهداری و استفاده‌ی اشتباه و متفاوت با توصیه سازنده کالا که در دفترچه همراه آممده است و مانند آن باشد، که به دلیل استفاده نادرست خریدار ایجاد شده باشد، امکان بازگرداندن کالا از بین می‌رود.
 • اگر کالای خریداری شده از نظر مشخصات فنی یا ظاهر فیزیکی با اطلاعات مندرج در وب سایت «بازاریاب» و توضیحات بیشتر فروشنده، مغایرت داشته باشد. لازم به ذکر است که در صورت وجود مغایرت حداکثر باید طی ۲۴ ساعت از تاریخ تحویل کالا، به واحد خدمات پس از فروش «بازاریاب» گزارش مغایرت داده شود.
 • تصاویری که در وب‌سایت برای خرید محصول مشاهده می‌نمایید صرفا برای تشخیص بهتر ظاهر کلی کالا است و برای کمک به خرید مشتری است ولی قابل استناد برای تعویض کالا نخواهد بود. از آنجا که ممکن است برخی جزییات عکس با کالای دریافتی تفاوت هایی داشته باشد، لذا مقایسه جزئیات عکس با کالای دریافتی قابل استناد نیست. تنها ملاک وجود مغایرت در مشخصات کالا، مشخصات فنی درج شده در وب سایت «بازاریاب» و توضیحات تکمیلی فروشنده است.
 • در صورتی که تشخیص مغایرت کالا بدون باز کردن جعبه قابل تشخیص باشد، مثل رنگ کالا یا مشخصات درج شده‌ی دیگری که روی جعبه نوشته می‌شود، نباید بسته‌بندی کالا از حالت آکبند و اوریجینال بسته‌بندی خارج شده باشد. در غیر این صورت پس گرفته نمی‌شود.
 • در صورتی که امکان تشخیص مغایرت تنها با باز کردن بسته‌بندی ممکن باشد، لازم است کارتن با دقت و بدون آسیب باز شود و جعبه اصلی کالا نگهداری شود و دور ریخته نشود.

در صورتی که مشتری از خرید خود منصرف شود

 • انصراف از خرید و درخواست بازگرداندن آن را حداکثر باید طی ۷ روز از تاریخ دریافت کالا اعلام شود. در این صورت حق انصراف تنها به کالاهایی تعلق می‌گیرد که به هیچ عنوان باز نشده باشند و هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آن صورت نگرفته باشد و یا باز کردن بسته‌بندی اولیه، پلمب، برچسب‌ها و حتی وکیوم و شیرینک آن اتفاق نیافتاده باشد.
 • در صورتی که هنوز کالای شما ارسال نشده است و منصرف شده‌اید بلافاصله با «بازاریاب» تماس بگیرید و سفارش خود را لغو کنید تا بسته ارسال نشود. توجه داشته باشید در صورت ارسال کالا و سپس انصراف از خرید هزینه ارسال و عودت کالا به عهده‌ی خریدار است.
 • هرگز کالا را بدون هماهنگی تلفنی با «بازاریاب» عودت ندهید. در چنین شرایطی کالا پس گرفته نمی‌شود. همچنین در صورتی که هدیه‌ای همراه با کالا ارسال شده باشد، عودت هدیه یا سایر ملزومات ارسال شده همراه با کالا الزامی است.
 • هیچ کالایی بدون تایید کارشناسان «بازاریاب» قابل عودت کالا نخواهند بود و باید شرایط کالای بازگردانده شده با قوانین مطابقت داده شود. در صورتی که قوانین رعایت نشده باشد کالا پس گرفته نمی‌شود.
 • تنها کالاهایی به دلیل انصراف پس گرفته می‌شوند که پلمپ آن باز نشده باشد و آکبند و بدون خط و خش دقیقا مطابق آن چه که بوده باقی مانده باشند. هرگز نباید از کالا استفاده شده باشد و کالا به همراه تمام ملزومات داده شده عودت داده شود. توجه داشته باشید که هر گونه تغییر در شرایط بسته‌بندی امکان بازگرداندن کالا را از بین خواهد برد.

اگر در حین حمل کالا توسط شرکت حمل آسیب دیدگی ایجاد شود

 • در صورتی که کالای دریافتی شما آسیب فیزیکی دیده باشد از دریافت آن توسط شرکت حمل کننده کالا خودداری نموده و با بخش خدمات پس از فروش «بازاریاب»‌تماس حاصل نمایید و موضوع را بلافاصله گزارش دهید تا پیگیری لازم انجام شود.
 • از آنجایی که کالا به صورت ایمن و به درستی بسته‌بندی و ارسال می‌شود، لذا در مطابق بارنامه‌ی هر یک از شرکت‌های حمل و نقل، در صورتی که کالا آسیبی ببیند، شرکت حمل و نقل مسئول بوده و «بازاریاب» موضوع را پیگیری کرده و در صورت تایید شرکت حمل و نقل مبنی بر بروز خسارت حین حمل کالا، «بازاریاب» از طریق شرکت حمل، خسارت را جبران می‌نماید.
 • کالا باید با جعبه اصلی محصول عودت داده شود و تاکید می‌کنیم که جعبه دور ریخته نشود. در صورتی می‌توانید کالا را عودت دهید که کارتن اصلی کالا بدون برچسب زدن یا نوشتن توضیحات و آدرس یا هر مورد دیگری روی آن ارسال شود. در صورتی که جعبه پاره یا خدوش باشد پس گرفته نمی‌شود. اگر جعبه پاره یا مخدوش به دست شما رسید آن را از مامور ارسال کالا تحویل نگیرید و با واحد خدمات پس از فروش «بازاریاب» تماس بگیرید.

شرایط و قوانین فروش محصولات آرایشی و بهداشتی، لوازم شخصی، بهداشت، مراقبت، لوازم بدن‌سازی و سنجش سلامت

 • اطلاعاتی که برای این محصولات در سایت «بازاریاب» منتشر شده است، صرفا برای اطلاع‌رسانی است و جنبه‌ی مشاوره به خریدار ندارد. همچنین نظرات سایر کاربران نیز حاصل تجربه شخصی ایشان و به اشتراک گذاری آن تجره با دیگران است و مسئولیتی در قبال این مطالب نیز به عهده «بازاریاب» نخواهد بود. بهتر است پیش از خرید اینترنتی این محصولات با مشاوران معتبر صحبت کرده و سپس اقدام به خرید نمایید. اطلاعات مندرج روی بسته‌بندی کالا نیز مربوط به شرکت تولیدکننده‌ی کالا می‌باشد.
 • «بازاریاب» هیچ‌گونه مسئولیتی در صورت عدم استفاده صحیح از کالا را ندارد و در صورت بروز خسارت به خود یا محصول، مسئولیتی به عهده‌ی «بازاریاب» نخواهد بود.
 • در صورتی که خرابی کالای عودت داده شده توسط شرکت تولیدکننده تایید شود، صرفا هزینه خرید کالا مطابق فاکتور فروشنده به خریدار عودت داده می‌شود.
 • «بازاریاب» هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال بروز عوارض جانبی بر اثر استفاده از این محصولات ندارد و در صورت بروز چنین مشکلاتی، خریدار باید مشکل خود را از طریق شرکت‌های تولیدکننده آن محصول پیگیری نماید.

شرایط و قوانین مربوط به فروش پوشاک و کفش

 • مطابق قوانین و به دلیل رعایت نکات بهداشتی و سلامت، محصولات پوشاک و کفش شامل قوانین عودت ۷ روزه‌ی کالا نمی‌شوند. تنها در صورتی که قصد تغییر سایز پوشاک یا کفش را دارید، حداکثر طی ۸ ساعت از زمان تحویل کالا می‌توانید با واحد خدمات پس از فروش «بازاریاب» تماس گرفته و درخواست بازگردادن کالا و دریافت کالای دیگری در سایز مورد نظر را بدهید. لازم به ذکر است هزینه‌ی عودت و ارسال مجدد سایز جدید کالا به عهده خریدار است.
 • تنها در صورتی پوشاک و کفش برای تغییر سایز پس گرفته می‌شوند که هیچ یک از برچسب‌های بسته‌بندی آن کنده نشده باشد، بوی بدن یا بوی عطر نگرفته باشد، کاملا تمیز و نو باقی مانده باشد و هیچ گونه آسیب یا لکه‌ای روی آن مشاهده نشود. در غیر این صورت قابل تعویض نمی‌باشد.

توجه به تایید کارشناس

 • در صورتی که کالای مرجوع شده توسط کارشناسان «بازاریاب» بررسی شود و تشخیص داده شود که کالا ایرادی نداشته و کاملا سالم است و یا خلاف مقررات عودت داده شده باشد، مجددا برای خریدار ارسال می‌شود. لازم به ذکر است در صورتی که خریدار از دریافت آن خودداری کند، «بازاریاب» مسئولیتی در قبال کالا، زیان وارد شده به آن، مفقود شدن یا هر مسئله‌ی دیگری نخواهد داشت.

چگونگی بازگرداندن کالا برای فروشنده

 • برای عودت کالا حتماً ابتدا باید، پیش از ارسال کالا با واحد خدمات پس از فروش، به صورت تلفنی هماهنگی لازم را انجام دهید. ارسال کالا بدون همهنگی باعث بروز مشکلات بیشتر خواهد شد و کالای ارالی پس گرفته نخواهد شد.
 • در صورت چسباندن برچسب، یا نوشتن متن و توضیحات و یا پارگی و مخدوش کردن جعبه اصلی کالا، امکان استفاده از شرایط پس گرفتن کالا را منتفی و لغو می‌کند. در صورت نیاز به درج توضیح، آن را روی برگه‌ای جداگانه بنویسید و همراه با جعبه اصلی درون یک بسته برای ارسال قرار دهید که جعبه اصلی آسیب نبیند.
 • داخل جعبه اصلی باید تمام لوازم و متعلقات داخل جعبه همچون دفترچه، باتری، کابل و ... بدون کم و کاست و آسیب وجود داشته باشد.
 • فاکتور خرید فروشنده همراه با کالا ارسال شود، ولی در صورتی که فاکتور همراه با کالا به دست شما نرسیده است، شماره خرید خود را از روی ایمیلی که برای شما ارسال شده و یا صفحه پیگیری سفارشات خود در سایت «بازاریاب» پیدا کرده و روی کاغذی یادداشت نموده و برای ما همراه با کالا ارسال کنید تا قابل بررسی و پیگیری باشد.
 • توضیحات لازم را روی برگه‌ای جداگانه یا پشت فاکتوری که فروشنده برای شما ارسال کرده است بنویسید.
 • اگر کالای شما الکترونیکی و دارای رمز یا ID یا... بود لطفا آن را به صورت پیش فرض برگردانید که فاقد رمز برای چک کردن کارشناسان ما باشد.
 • توجه فرمایید که برای عودت کالا حتما از سرویس پست پیشتاز شرکت پست جمهوری اسلامی ایران استفاده نمایید در غیر این صورت هزینه عودت کالا به عهده خریدار می‌باشد. در صورتی که علت پس فرستادن کالا انصراف از خرید نباشد و مشکل کالا از طرف فروشنده یا شرکت حمل و نقل برای شما ایجاد شده باشد، هزینه پست پیشتاز برای شما پس از تایید کارشناس «بازاریاب» به حساب بانکی شما حواله خواهد شد. از آنجایی که واریز هزینه پست پیشتاز منوط به دریافت رسید پستی است، لذا منگنه کردن رسید پستی به فاکتور برای ارسال به «بازاریاب» ضروری است.
 • کالای مرجوعی را پس از بسته‌بندی در شرکت پست، به نشانی «استان تهران، تهران، خیابان ولیعصر، شماره ۲۳۷۱، واحد ۳، واحد خدمات پس از فروش» ارسال نمایید.

هزینه ارسال کالا را چه کسی پرداخت می‌کند؟

 • در صورتی که ایراد فنی، یا مغایرت یا آسیب فیزیکی در کالای دریافتی شما وجود داشته باشد، پس از دریافت کالا و تایید نظر کارشناسی، کل هزینه ارسال به شرط آن که از پست پیشتاز استفاده شده باشد، مطابق فاکتور پست پیشتازی که همراه با کالا ارسال کرده اید توسط فروشنده به خریدار پرداخت می‌شود.
 • همراه با کالای ارسالی قبض پرداخت هزینه پست پیشتاز همراه با مهر شرکت پست باید همراه با کالا ارسال شده باشد تا مطابق آن سند پرداخت انجام شود.

مراحل رسیدگی به کالای عودت شده توسط خریدار به چه ترتیب است؟

 • کارشناسان خدمات پس از فروش «بازاریاب» در ابتدا به صورت تلفنی ایرادهای اعلام شده توسط خریدار را بررسی کرده و تصمیم گرفته می‌شود که خریدار کالا را به صورت مستقیم برای بررسی بیشتر نزد فروشنده‌ی آن ارسال کند و یا برای «بازاریاب»‌.
 • پس از دریافت کالا توسط کارشنا مربوطه مجددا بررس شده و اگر ایراد، مغایرت یا آسیب‌دیدگی تایید شود، کالا تعویض خواهد شد و یا مشتری می‌تواند کالای خود را با مدل دیگری جایگزین کند.
 • در صورتی که هنگام مرجوع کردن کالا، موجودی آن کالا به اتمام رسیده باشد یا قیمت آن تغییر کرده باشد مسئولیتی در قبال تهیه مجدد کالا از بازار به عهده فروشنده نیست و فروشنده صرفا می‌تواند بازپرداخت مبلغ فاکتور را به خریدار انجام دهد.
 • از زمان دریافت کالای عودت داده شده تا ۷۲ ساغت پس از آن بررسی کارشناسی لازم روی کالا انجام شده و نتیجه به خریدار به صورت تلفنی اعلام می‌شود.
 • گاهی روند تست و بررسی کالا نیاز به هماهنگی با شرکت‌های تولیدکننده یا گارانتی کننده محسول دارد و باید مطابق دستورالعمل آن شرکت ها تست انجام شود و به همین دلیل بررسی و کارشناسی مشک، ممکن است به سرعت انجام نشود. با این حال تلاش می‌کنیم قبل از ۷۲ ساعت پاسخ نظر کارشناسی را اعلام کنیم.
 • از زمان مشخص شدن نتیجه کارشناسی برای تعویض و ارسال مجدد کالا و یا بازپرداخت مبغ واریز شده، نیز حداکثر تا ۷۲ ساعت بعد انجام می‌شود.
 • توجه فرمایید که ملاک عمل، نظر کارشناسی و اقدام واحد خدمات پس از فروش «بازاریاب» خواهد بود.
 • برای هر گونه ارتباط با واحد خدمات پس از فروش «بازاریاب» از طریق شماره تلفن‌های ۱۶-۰۲۱۸۸۲۰۸۳۱۲ تماس حاصل فرمایید.
 • اعلام شماره رسید سفارش ثبت شده خرید کالا از فروشگاه‌های «بازاریاب» برای هر بار پیگیری تلفنی یا ایمیلی، الزامی است.

بازگشت به فهرست قوانین بازاریاب